1870 izlenme25 Kasım 2018
Anakondalar Hakkında Bilgi
Anakondalar büyüklükleri ve acımasızlıkları nedeniyle Güney Amerika’da bir efsanedirler. Yetişkin bir anakonda kolaylıkla bir insanı öldürebilir. Anakondalar diğer yılanların aksine avlarını zehirleyerek değil boğarak öldürürler. Boa yılanı olarak da bilinen pitonlarla anakondalar arasında büyük benzerlikler vardır. Anakondalar büyüklükleri ve uyguladıkları kuvvet ile çevreledikleri canlıların kemiklerini kolayca kırarlar ve ezilerek ölmelerini sağlarlar. Daha sonra çok esnek olan çene kemikleri sayesinde avlarını tek lokmada yutarlar. Bir yılan görseniz (görmeseniz daha iyi, en azından vahşi ortamında!) bu yılanın anakonda olup olmadığını ilk görüşte söyleyebilir misiniz? İşte size anakondalar hakkında bazı bilgiler.

Anakonda, yeşil anakonda, iguaçu anakondası ve nehir anakondası ve benzeri türlerden oluşur. Yeşil anakonda en uzun ve ağır olan yılandır. Diğer anakonda türleri sarı renkli ve benekli olmak üzere ikiye ayrılır. Venezüella, Brezilya gibi ülkelerde daha yaygın olarak yaşar. Boyu 8 ile 10 metre arasında değişir. Şimdiye dek görülen en uzun anakonda 20 metre boyunda ve 500 kg ağırlığındadır. Her ne kadar 45 metre boyunda bir anakondaya rastlandığına dair hikayeler olsa da, bunlar kanıtlanmış bilgiler değildir ve söylentiden öteye gitmez. Ortalama olarak 30-40 sene boyunca yaşarlar.

Anakondalar, dünyanın en uzun yılanı olarak bilinir. Bu özelliğine dünyanın en büyük yılanı unvanı da eklenmiştir. Aynı zamanda çok da ağırdırlar. Büyüklükleri ve avlarını acımasızca avlamaları onları birer efsane haline getirmiştir. Yalnızca kendi kategorilerinde değil, tüm hayvan kategorileri arasında da en büyük hayvanlardan biri olarak kabul edilirler.

Anakondalar şüphesiz en ağır ve uzun yılan türlerinden birisidir. Bu özellikleriyle yılan türleri arasında piton yılanları ile yarışırlar. Durum ne olursa olsun, anakondaların 20 metre uzunluğunu ve 500 kg ağırlığını geçmedikleri bilinmektedir. Anakondalar bu büyüklükleriyle dünyanın en büyük hayvanlarından birisi olarak kabul edilirler.

Anakondaların dişleri ve zehirleri yerine esnek çeneleri ve avlarını yakalayıp sarmak için müthiş kasları vardır. Bir anakondanın yakalayarak sarmaladığı canlı ilk olarak solunum faaliyetlerini kaybeder.

Dişi anakondaların erkek olanlara göre boğazları geriye doğru daha eğiktir. Bu özellikleriyle dişi anakondalar erkeklere göre avlarını daha kolay yakalayarak sararlar. Avını yakalayan bir anakonda, onun gitmesine izin vermediği sürece hiçbir şekilde avını kaçırmaz.

Anakondaların derileri koyu zeytin rengi yuvarlaklar ile kaplıdır. Bu renkleri ile anakondalar bulanık bataklık sularında çok iyi bir şekilde saklanabilirler. Anakondalar genellikle yırtıcı ve tehlikeli yılanlardır. Her yırtıcı hayvan gibi anakondalarda avlarına tuzak kurarak avlanırlar.

Latince adı Eunectes olan anakonda, hakkında çıkan efsaneler nedeniyle pek çok film ve kitaba da konu olmuştur. çok sayıda filme konu olmuştur.

Bunlar da İlginizi Çekebilir