774 izlenme04 Ocak 2019
İslâmiyet’te Çocuk Yetiştirmek
Müslümanlar için çocuk yetiştirmek çok önemlidir. Doğru bir ahlaka, doğru bir vicdana sahip iyi insan ve iyi Müslüman olan çocuklar yetiştirmek, Müslüman olan her ebeveynin birinci gayesidir.

Çocuk yetiştirmeyle ilgili Allah (c.c.) Kur’an-ı Kerim’de kullarına yol gösterecek ayetler indirmiştir. Birçok ayette çocukların ve neslin hayırlı olması için edilecek dualar bulunmaktadır.

Hayırlı bir çocuk sahibi olmak için, anne ve babanın çocuk eğitimine dikkat etmeleri gerekir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde çocukların hayır üzere yetiştirilmesi gerektiğini belirtir. Bunun için de çocukların aile ortamının huzur kaynağı olduğunu bilmesi gerekir.

Eğer bir çocuk ailesinin yanında huzurlu değilse ya da yeterli ilgiyi görmezse o zaman başka alanlara ve kişilere yönelir. Arkadaş ortamına kendini kaptıran çocuklar eğer kötü bir arkadaş çevresine sahiplerse ailelerine karşı ilgisiz ve de saygısızca davranabilirler. Ama ailesinden iyi eğitim alan ve yeterli yakınlığı kuran çocuklar kötü arkadaşlar edinmez ve dolayısıyla arkadaş ortamı yüzünden ailesinden uzaklaşma ihtiyacı da duymazlar.

Anne ve baba evlatlarının hayırlı olmasını ve hayırlı yetişmesini istiyorlarsa, önce kendileri hayırlı birer insan iyi birer kul olmalıdır.

Çocuklara ahlak eğitimi veren anne ve baba, kendileri hata yapar ama çocuklarına o hatayı yapma derlerse, yapılan ile söylenilen çeliştiği için bu çocuğa iyi bir örnek olmaz. Dolayısıyla bu tutarsızlık, çocuğun anne ve babaya olan saygısının da azalmasına neden olabilir.

Aynı zamanda hayırlı bir evlat yetiştirmek isteyen anne ve babaların, kendi anne ve babalarına karşı hayırlı birer evlat olmaları gerekmektedir. Bir çocuğun annesi ve babası kendi anne ve babalarına nasıl hayırlıysa, çocuk da ailesine o şekilde davranacaktır.

Eğer ebeveynler evlatlarının hayırlı bir çocuk hayırlı bir insan olmasını istiyorlarsa, çocuklarının boğazından haram lokma geçirmemeliler. Helal rızık ile beslenen çocuk hayırlı bir evlat olacağı gibi, ailesinin hayra ve helal olana yönlendirdiği çocuk da hayırlı bir evlat olacaktır.

Hayırlı evlat sahibi olmak isteyen ailelerin çocuklarının terbiye etme ile ilgilenmeleri ve içten gelen duaları yapmaları daha etkilidir.

Hayatın her alanına dair bizlere yol gösteren, ışık olan ve çözüm sunan Kur’an-ı Kerim’de hayırlı çocuklar için de edilecek çok sayıda dua bulunmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir