Güçlü bir orduya sahip olmak için devletlerin yaptığı pek çok çalışma var. Söz konusu güç, personel sayısı, eğitim kalitesi ve teknoloji gibi etmenlerle doğru orantılı oluyor. Peki 2017 yılında yapılan araştırmalarla, dünyanın en güçlü orduları hangi ülkelerin kontrolünde? En önemlisi de ülkemiz kaçıncı sırada?

2012-2016 yılları arasında, 1990'dan bu yana geçen 5 yıllık zaman dilimlerinin herhangi birinden daha fazla silah satışı yapıldı. Her ne kadar daha az savaş istiyor olsak da gerilim tırmanıyor. 

Silah satışları bir başka açıdan bakıldığında kimin teknolojisinin kimi güçlendirdiğini de ortaya koyuyor, bu nedenle askeri sahada tartışma yürütmek oldukça zor. Global Firepwer isimli şirketin 2017 yılında yaptığı ve 135 ülkeyi dahil ettiği araştırma, 50’yi aşkın faktörü ele alan kapsamlı bir çalışma oldu. 

Her ülkenin sahip olduğu silah çeşitliği, personel sayısı, coğrafyası, lojistik kapasitesi, doğal kaynakları ve sanayi gücüne kadar söz etmenler ele alındı. Nükleer güçler puanlamada önemli yere sahip olurlarken, nükleer rezervler dahil edilmedi. Donanmaya sahip olan deniz ülkelerinin donanma konusundaki eksikleri puan düşüren etmen olarak ele alındı ve denizi olmayan ülkelerle eşitlikçi bir bakış açısı saplandı. 

İşte bu karmaşık araştırmanın sonuçlarıyla dünyanın en güçlü 25 ordusu:

Güç endeksi değerlendirmesi: 0.4366
Toplam nüfus: 40.263.711
Toplam askeri personel: 792.350
Toplam uçak gücü: 502
Savaş uçakları: 89
Savaş tankları: 2.405
Toplam deniz varlıkları: 85
Savunma bütçesi: 10,6 milyar dolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir