989 izlenme07 Ağustos 2017

Adamın biri durumunu şikayet etmek için bir Allah dostuna gitti ve şöyle dedi: Efendi hazretleri! Hanımımı ilk gördüğüm zaman, kendi kendime; "Allah bu dünyada ondan daha güzelini yaratmamış" dedi. ‘Nişanlanınca, onun gibi çok kadın olduğunu gördüm. Evlenince, ondan çok daha güzelleri olduğunu fark ettim. Evliliğimizin üzerinden yıllar geçince, baktım ki, bütün kadınlar benim hanımımdan daha güzelmiş’ dedi. Allah dostu şaşkın bir vaziyette adama bakmış ve demiş ki:

- Evladım! Sana bundan daha dehşetli ve acı olan bir şey anlatayım mı?
Adam: Evet.
O zat: Sen dünyadaki bütün kadınlarla evli olsaydın, elbette sokakta başı boş gezen köpekleri hanımlarından daha güzel görürdün.
Adam: Niçin böyle dediniz?
O zat: Çünkü problem hanımında değil...
Asıl problem şu; İnsana açgözlü bir nefis, harama bakan bir göz, Allah tealadan utanmayan bir kalp verilmiş olmasıdır. Böyle birinin gözünü ancak kabrin toprağı doyurur. Evladım! Senin problemin, gözünü harama yummamandır. Hanımının eskisi gibi gözünde güzelleşmesini ve dünyanın en güzel kadını olmasını ister misin?
Adam: Evet.
O zat: Gözünü haramdan koru ve daima Allah tealaya dua edip, hanımını sana güzel göstermesini ve seni onun sevgisiyle rızıklandırmasını istemeyi unutma!

Bunlar da İlginizi Çekebilir