5631 izlenme18 Ocak 2019
VİDEO MAKALENİN ALTINDADIR

Kartallar yırtıcı kuşlar içerisinde en önemli kuş türüdür. Kartallar birçok şeye simge olmuş, birçok olaya esin kaynağı olmuş ve birçok ülke kültürde yer almış önemli bir hayvandır. Peki, kartalların bu kadar simge bir kuş olmasında bu kadar topluma yer etmesindeki en önemli etken nedir? Kartalların bu kadar simge bir hayvan olmasındaki en önemli sebep özellikleridir. Aşağıda kartallara ilişkin önemli özellikler maddeler halinde verilmiştir.

Kartalların özellikleri nelerdir?

-Kartallar atmacagiller ailesinden olan bir hayvandır. Gökyüzünün kralı olarak bilinen kartalların çok fazla türü olduğu bilinmektedir. Bazı kaynaklarda türlerinin sayısı 300 civarında bulunduğu bilgisi geçmektedir.

-Kartallar yırtıcı kuşlar içerisinde en büyük olan kuşlardan bir tanesidir.  

-Yaşam alanları genel itibarıyla ormanlık alanlar, dağlık ve yüksek bölgelerdir.

-İri olmaları nedeniyle oldukça güçlü bir kuştur. Güçlü bacaklar, gaga ve pençeye sahiptir.

-Kafa yapıları oldukça iri olan bir kuş türüdür.

-Kartallar kendisinden daha ağır olan hayvanları kaldırarak taşıyabilirler.

-Müthiş bir görme yetenekleri bulunmaktadır. Avlarını binlerce metre yüksekten görebilirler. Gözbebekleri oldukça iri olan bir hayvandır. Bu gözbebeklerinin büyüklüğünden dolayı görme yeteneklerinin iyi olduğu bilinmektedir. Kartalların gözleri insan gözlerine göre yaklaşık 7-8 kat daha iyi görmektedir. Örneğin 2 kilometrelik bir yükseklikten küçük bir tavşanın kıpırdamasını görebilmektedir. Ayrıca göz kapaklarının içerisinde gözü temizleyen zar şeklinde bir kapak daha bulunmaktadır ki bu kapak sayesinde gözünü kapatmadan gözü temizlenebilmektedir.

-Genel itibarıyla yükseklerden uçarlar. Ve kuşlar içerisinde en yüksekte uçan hayvanlardır.

-Kartallar yuvalarını yüksek yerlere ve yüksek ağaçların üstüne yaparlar.

-Kuluçkaya yatma süresi yaklaşık olarak 1,5 ay ile 2 ay arasında değişmektedir. Genel olarak kuluçkaya yattığı yumurta sayısı ise 1-2 veya birkaç yumurtadan ibarettir. Yumurtadan kaç yavru çıkarsa çıksın genel olarak en büyük ve en güçlü kartal yavrusu diğer yavruları öldürür ve bu duruma ebeveyn olan anne ve baba kartal müdahale de bulunmazlar. Dişi kartal kuluçkaya yatarken erkek kartal onu besler.

-Kartallar her yıl ayrı ayrı yuva yapmazlar sürekli olarak aynı yuvayı kullanırlar.

-Kartalların bir önemli özelliği ise yavruluktan ergenliğe çıkma süreleridir. Çünkü kartal yavruları hayvan içinde çok yavaş büyüyen hayvanlardandır. Yavaş olarak gelişen bu hayvanların yetişkin tüyleri ancak 3-4 yaşında çıkmaktadır.

-Kartallar genel olarak Orman Kartalları, Gerçek Kartallar, Deniz Kartalları ve Yılan yiyen kartallar olarak sınıflandırılmaktadır.

-Gündüzleri avlanan yırtıcı bir kuştur.

Bunlar da İlginizi Çekebilir