Haber
29 Eylül 2018 ( 1302 izlenme )

O ülkeden çok konuşulacak flaş karar vurun

Pakistan’dan flaş bir karar geldi  ABD dahil hepsini vurulacak Pakistan ABD gerilimi büyüyor. Pakistan hava sahasını ihlal eden ABD hava araçları için Hava Kuvvetleri şefi Sohail Aman ‘vur’ emri verdi Pakistan Hava Kuvvetleri şefi Sohail Aman, Perşembe günü başkent İslamabad’da yaptığı açıklamada, ülkenin hava sahasını ihlal eden, ABD dahil olmak üzere, her hava aracını vuracaklarını söyledi

DAHA ÖNCE ABD İHLAL ETMİŞTİ

Duyuru, ABD iki hafta önce insansız hava aracı ile Pakistan’ın Afganistan sınırına yakın olan kabile bölgesinde üç militanı öldürdükten sonra kamuoyuna açıklandı. Pakistan, topraklarındaki insansız hava aracı eylemlerini her zaman kınadı ancak bunları vuracaklarını hiç söylememişti.

İHLAL ETMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

Hava Sohail Aman İslamabad’daki izleyicilere seslenirken “Kimsenin hava sahamızı ihlal etmesine izin vermeyeceğiz, Pakistan Hava Kuvvetleri’ne hava sahasına girip ülkenin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal ederse ABD’nin de dahil olmak üzere tüm uçakları vurmasını emrettim” dedi.

2004’TEN BER İHLALLER SÜRÜYOR

ABD tarafından Pakistan’a yapılan ihlaller 2004´den beri gerçekleşiyordu ve CIA, 30 Kasım 2017 tarihine kadar Pakistan’daki tüm ihlallerden sorumluydu. Ancak bu ihlallerden sonra Pakistan Dışişleri Bakanlığı, kendi topraklarında böyle eylemlere izin vermeyeceğini açıklayan ve kınayan bir bildiri yayınladı.

PAKİSTAN’A TEHDİT

Geçtiğimiz aylarda Genelkurmay Başkanı Dunford, ABD Senatosu’nda Pakistan istihbaratını terör gruplarıyla ilişkili olmakla suçlamıştı. Dunford önceki gün ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi’nde yeni Afganistan stratejisi hakkında senatörlerin sorularını yanıtladı. Dunford, Pakistan istihbarat teşkilatını (ISI) hedef alarak “terör gruplarıyla ilişkisi bana göre ortada” ifadesini kullandı. Dunford’un izinden giden Savunma Bakanı Jim Mattis, “Pakistan hükümeti ve ordusu terörle mücadele ederken başına buyruk davranan ISI kendi politikalarını yürütüyor” suçlamasını yöneltti.

SON BİR ŞANS

Pakistan istihbaratına karşı diğer seçeneklere başvurmadan önce Trump yönetiminin Pakistan’la Afganistan’da çalışmayı “bir kez daha” deneyeceğini söyleyerek gözdağı veren Mattis, “Pakistanlılar ile bu stratejiyi uygulamayı bir kez daha denememiz lazım; tüm çabalarımızın başarısızlığa uğramasına karşı başkan, gerekli her türlü adımı atmaya hazırlanmaktadır” ifadelerini kullandı. Senato komitesine hitap eden Mattis, “Pakistan’a giderek onlarla çalışmayı deneceğim” dedi

Bunlar da İlginizi Çekebilir