4531 izlenme20 Ocak 2019
VİDEO MAKALENİN ALTINDADIR

Sırtlanların Genel Özellikleri

Sırtlanların en önemli özelliği çenelerinin kuvvetidir. Öyledir ki birçok timsah türü ile birlikte aynı seviyede çene gücüne sahip oldukları belirtilmektedir. Sırtlanlar leş ile taze et arasında tercih yapmazlar, onlar aç olduklarında her şeyi yiyebilirler.

İnsanlar tarafından sevilmeme nedenleri olarak besin zincirinde bulunan birçok otçul hayvanı daha ölmeden yemeye başlamalarıdır. İşte bu noktada seçici olmayan sırtlanlar kemikleri bile aç olduklarında tek tek kırarak yerler. Bu da çenelerinin ne kadar güçlü olduğunun bir başka göstergesi olarak da düşünülebilir. 

Arka ayakları ön ayaklarına göre kısa olan bu çirkin suratlı canlılar (Afrika'da halk dilinde gülen surat diye de tabir edilmektedir.)  Gündüzleri zaman zaman görünseler de genelde geceleri ortaya çıkar ve avlanırlar. Tabi bu onların avlanmada usta oldukları anlamına gelmez çünkü sırtlanlar bedavayı çok severler. Leş ile beslenme alışkanlıkları da buradan gelmektedir. Birçok vahşi, avlanan hayvanın elinden avlarını alır ve midelerine indirirler. Aslanların bile elinden avlarını aldıkları görülmüştür.

40 ila 60 Kg civarında ağırlıkları ve 1 - 1,5 metre boyları olan bu canlılar, 25-30 yıl kadar yaşabilirler. Temelde 4 ayrı türe sahip olan sırtlanlar, hayvan bilimcilerin birçoğunun böcekçil sırtlanı bu familyadan görmediği için 3 olarak belirlenmesini uygun görmüşlerdir.


Sırtlan Türleri 

Benekli Sırtlan

Gülen surat adı verilen bu tür sırtlan türmleri arasındaki en iri olan ırktır. Yaklaşık 50 kg ağırlığında ve 1,5 metreye yakın boyları vardır. Tüyleri benekli oluşu sebebi ile adını bu görünüşünden almıştır.

En çok Afrika kıtasında bulunan bu tür aynı zamanda familyasının en hızlı koşanı ünvanını da almıştır. Acımasızlardır ve grup halinde hareket ederler.

Bunlar da İlginizi Çekebilir