993 izlenme16 Aralık 2018
Yaban Domuzu ile karşılaştığınızda ne yapabilirsiniz?
Domuzlar genelde insanlardan uzak dururlar. İnsan kokusunu 1-2 km. uzaktan alabilir ve yaklaşmazlar. Sizin göreceğiniz kadar yaklaşmasının sebebi ayılarda olduğu gibi; aç olması veya yavrularına karşı sizi bir tehdit olarak algılaması sebebi ile olabilir.

Yoğun çalılıklarda saklandıkları ve uyudukları için yol seçiminde dikkatli olun
Karşılaşma durumunda, tam geri istikamete dönerek sakince uzaklaşın, bir süre sonra karşılaştığınız yolun etrafını dolaşarak deneyebilirsiniz.
Saldırgan olduğunu hissediyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey yakın bir ağaca çıkmaktır. Mümkünse 3m üstü olması daha güvenli.
Yaban Domuzu ‘nun size doğru ilk yaklaşması sizi anlamak için olacaktır. Koşmuyorsa bir sorun yok. İkinci yaklaşımında koşarak sizi test eder ve “bak ben ne kadar hızlı koşabiliyorum” diye güç gösterisi yapar. Bundan sonraki koşusu saldırmak için olacaktır. Yine de olaylar kesin böyle gelişecek diye bir durum yok. Domuzlar pek net belirti göstermiyorlar ve önceden tahmin edilemiyor.
Üstünüze doğru saldırıya geçerse ve kaçacak yeriniz yoksa, size yaklaşmasını bekleyip hızlı bir şekilde kenara çekilmeniz size vakit kazandırır. Domuzlar esnek olmayan yapıları yüzüden hızlı dönemezler.
Fiziksel temasa girdiyseniz yere düşmemeye çalışın, düştüğünüzde çok daha fazla zarar verebilirler. Mümkün olduğunca dayanmaya çalışın, zarar veremezsiniz belki ama yeteri kadar dayanırsanız kurtulma şansınız var. İstatistiklere göre insanlara yapılan saldırılar 1 dakika civarında sürüyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir