8475 izlenme23 Ocak 2019
Kurt Hakkında

Bozkurt, bilinen diğer adıyla gri kurt Avrasya bölgesinde en sıklıkla görülen türdür. Bozkır ve ormanlık alanlarda yaşar, anne-baba ve çocuklardan oluşan koloniler halinde dolaşırlar. Otobur, memeli hayvanlardan, kemirgen ve kuşlara kadar pek çok hayvan kurtlar için av demektir.

Kurtlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kurtlar seri ve atik yapılı hayvanlardır. Saatte yaklaşık 50/60 km. hızla koşabilirler. Bu nedenle bir koşarak kaçamazsınız DENEMEYİN!
Kurtlar 2,5-3 km. uzaklıktan koku alma duyusuna sahiptirler. Avlarının kokusunu bu mesafeden alır izini sürerek bulurlar.
Geceleri ulurlar, etrafta bir kurt olup olmadığını anlamanızın en kolay yollarından biri budur.
Türkiyede rastlanan kurt türlerinden olan bozkurt ortalama 80 cm, kuyruk uzunluğu 30 cm, ağırlıkları ise 20-30 kg aralığındadır.
Genellikle sürü halinde avlanırlar. Tek gezen kurtlara nadir rastlanır.

Kurtları Kamp Alanından Uzak Tutmanın Yolları…
Kurtlar ateş ve dumandan hoşlanmaz bunu bir tehlike olarak görürler. Eğer kamp alanınızın etrafında bir kurt sürüsü varlığından şüpheleniyorsanız yakacağınız kamp ateşi onları bu alandan uzakta tutacaktır. Eğer sürüsünde yavrular varsa anne ateş ve dumandan etkilenmemeleri için alan değiştirmeyi tercih eder.

Yemek, yemek artıkları ve çöpler gibi kurtlar için kamp alanını cazibe merkezine dönüştürecek her türlü yiyecek içecek malzemesini kampın dışında tutun. Yiceceklerin kapalı kutular içinde arabanızın içinde saklanması, yemek artıklarının ve çöplerin anında kamp alanından uzaklaştırılması önemlidir.

Eğer civarda bir kurt sürüsü varsa, çalılar, taşlar, sivri sopalar ve benzeri doğanın içinden bulabildiğiniz şeylerle çadırınızın etrafına bir bariyer oluşturmak sizi daha güvenli bir alanda tutar.

Bunlar da İlginizi Çekebilir