5197 izlenme27 Ocak 2019
VİDEO MAKALENİN ALTINDADIR

Afrika Yaban Köpeği ,(Lycaon pictus) sadece Afrika’ya özgü bir memelidir. Köpekler, çakallar, dingoslar, çakallar ve kurtlar da içeren canidae ailesinin bir üyesidir. African Wild Dog, Boyalı Av Köpeği, Afrika Av Köpeği, Pelerin Av Köpeği ve Boyalı Kurt gibi diğer isimlerle bilinir. Swahili’de ‘Mbwa mwilu’ olarak anılır.

Afrika Yaban Köpekleri bilimsel adı ‘Lycaon pictus’ Yunanca ‘kurt’ ve ‘boyalı’ için Latince’den geliyor. Afrika Yaban Köpeği, Cenin Lycaon’undaki tek türdür.

Afrika Yaban Köpeği Hakkında Bilgi
Afrika yaban Köpeği benzersiz desenli bir paltoya sahiptir. Düzensiz desen beyaz, sarı, kahverengi ve siyah işaretlerle renklendirilmiştir. Her örüntü her bireye özgüdür, tıpkı bir Zürafa deseni gibi ve insan parmak izleri ayrı ayrı benzersizdir. Afrika Vahşi Köpekleri ince, yağsız vücutlara ve uzun, ince bacaklara sahiptir. Onlar geniş, yuvarlak ayırt edici kulakları ve sonunda beyaz bir tüyleri olan uzun bir kuyruğu vardır.

Ağızları siyah ve alnına doğru uzanan siyah bir çizgileri var. Afrika Vahşi Köpekleri, başını ve yaklaşık 30-40 santimetre uzunluğunda bir kuyruk uzunluğunu kapsayan yaklaşık 1,5 metre (5 fit) uzunluğundadır. Omuzda yaklaşık 75 santimetre duruyor ve 37-80 kilo ağırlığında.

Doğu ve Batı Afrika köpekleri Güney Afrika’dakilerden daha küçük olma eğilimindedir. Erkekler genellikle tüm bölgelerde kadınlardan daha büyüktür. Afrika Vahşi Köpekleri, köpek pençelerinin diğer üyelerinden farklıdır, çünkü çiğ pençelerinden yoksun olduğu için her pençe üzerinde sadece dört ayak parmağı vardır (ki bu da diğer köpeklerde beşinci rakamdır). Afrika Vahşi Köpekleri, büyük miktarlarda kemiği tüketmesine izin veren, diğer kanserlerdekinden çok daha büyük olan premolar dahil olmak üzere yaklaşık 42 dişe sahiptir.

HABİTATI
Afrika Yaban Köpeği tercih edilen habitatlar açık ağaçlık alanlar, çayırlar ve savanlardır. Güney bölgelerindeki köpekler, sahara çölünün açık savanlarında yaşamaktadır.

TAVSİYE ETTİĞİNİZ BELGESEL VARSA YORUMA YAZARAK ÖNEREBİLİRSİNİZ

Bunlar da İlginizi Çekebilir